Mimo powszechności smartfonów i niezłej jakości robionych przez nie zdjęć sieć wciąż jest zalewana fotkami wyjątkowo kiepskiej jakości. Znaczna część domorosłych fotografów popełnia bardzo podstawowe błędy przy wykonywaniu fotografii. W poniższym artykule postaram się przytoczyć 5 bardzo prostych praktycznych rad które sprawią że nasze zdjęcia będą wyglądały o wiele lepiej.

Odpowiednie oświetlenie to podstawa

Jeden z najczęściej popełnianych w fotografii błędów to nieodpowiednie doświetlenie fotografowanej sceny. Niezwykle często spotykamy się z niedoświetlonymi lub prześwietlonymi fotografiami. Zrobienie dobrej fotki w ciemnym pomieszczeniu to często wyzwanie nawet dla wprawionego fotografa. Jeśli więc mamy taką możliwość warto zadbać o odpowiednie doświetlenie pomieszczenia poprzez odsłonięcie żaluzji czy rolet, a w przypadku braku światła słonecznego zapalenia światła w pomieszczeniu. Korzystanie z lampy błyskowej będzie skuteczne w przypadku profesjonalnego sprzętu, maleńka dioda LED w smartfonie czy tanim aparacie cyfrowym z pewnością nie poradzi sobie z doświetleniem większej przestrzeni, i należy jej używać tylko w ostateczności.

Kadrowanie

Właściwe wykadrowanie zdjęcia to równie istotna kwestia. Mimo że odpowiednie wykadrowanie zdjęcia(w dużym uproszczeniu pozycja fotografowanego obiektu na jego tle) to oczywistość, bardzo wiele osób popełnia w tym aspekcie błędy. Niezwykle często widzimy zdjęcia z uciętą twarzą, jakimiś obiektami przesłaniającymi scenę itd. Przeważnie robiąc zdjęcie skupiamy się na fotografowanym przez nas obiekcie czy osobie, nie patrząc na wszystkie jego krawędzie, co zauważamy dopiero gdy oglądamy zdjęcie na większym ekranie. O ile jeszcze zdjęcie w zbyt dużym kadrze da się poprawić w programie graficznym, tak takiego zrobionego „zbyt blisko” już nie, z tego powodu warto zawsze pamiętać o odpowiednim wykadrowaniu fotki.

Kompozycja

Odpowiednia kompozycja to równie ważna kwestia jak właściwe kadrowanie. Niezwykle często ładnym zdjęciom towarzyszom w tle jakieś śmieci, w kadr wcinają się np. gałązki czy źdźbła trawy. W trakcie fotografowania należy zawsze dokładnie obejrzeć całe otoczenie, by później niemiło się nie zaskoczyć że za naszą głową np. leży worek pełen śmieci czy śpi bezdomny.
Niechciane obiekty czy osoby co prawda można później, przeważnie stosunkowo łatwo, usunąć w programie graficznym, ale po co dokładać sobie pracy, jak można zadbać o odpowiednią kompozycję już w momencie robienia zdjęcia 😉

Właściwe ustawienia sprzętu

Dobranie odpowiednich ustawień w aparacie to oczywistość jeśli mówimy o profesjonalnym fotografowaniu, jednak i w przypadku amatorskiego sprzętu czy nawet smartfona, wybranie właściwego trybu potrafi znacznie wpłynąć na jakość zdjęcia. Tryb „auto” nie jest nieomylny i nie zawsze wykryje te detale na których chcemy się skupić, jeśli więc mamy taką możliwość warto zawsze przejrzeć predefiniowane ustawienia aparatu i dobrać odpowiedni do fotki tryb.

Kondycja i stan sprzętu, technika wykonania zdjęcia

Rzecz wydawałoby się oczywista, ale bardzo często pomijana. Zabrudzonym obiektywem nie zrobimy ładnego zdjęcia, podobnie aparatem z porysowaną matrycą. Jeśli nasz sprzęt posiada osłony obiektywu zawsze zasłaniamy je gdy go nie używamy, a aparat warto regularnie czyścić. W przypadku robienia zdjęcia przy pomocy smartfona, przeważnie noszonego w kieszeni, i pozbawionego jakiejkolwiek osłony obiektywu, przed zrobieniem zdjęcia warto chociaż przetrzeć sam obiektyw końcem bawełnianej koszulki. Równie istotną kwestią jest sama technika zrobienia zdjęcia, jeśli w trakcie wykonywania fotki np. będą drżały nam ręce to zdjęcie wyjdzie rozmazane, jeśli przekrzywimy nieco aparat kadr będzie brzydki. Jeśli nie mamy wprawy warto posłużyć się statywem, te uniwersalne da się kupić w bardzo atrakcyjnych cenach, a z pewnością ułatwią nam zadanie.

Oczywistym jest że bez odpowiedniego sprzętu i umiejętności nie zrobimy równie dobrego zdjęcia co profesjonalista, ale zawsze warto postarać się wyciągnąć z naszego sprzętu jak najwięcej, kto wie może zabawa w fotografię spodoba nam się na tyle że i sami zapragniemy zostać zawodowym fotografem.